Rozhovor

s předsedou světové unie betlemářů panem V.Vaclíkem

Rozhovor s předsedou světové unie betlemářů panem V.Vaclíkem, se sídlem v Římě, u příležitosti XVII světového kongresu betlemářů v Hradci Králové.

1) Jak jste se dostal k řezbářství?

  • Já jsem měl to štěstí, že jsem se do řezbářské rodiny narodil. Jsem třetí generace řezbářů, můj děda byl řezbář i jeho otec. Více méně mě děda vychoval, když mi bylo sedm roků děda usoudil, že si uděláme řezbářskou dílničku. Na dvorku jsme měly chlév, kde byly dvě kozy. Děda kozy prodal a z chlévku jsme si udělali dílničku, do které umístil malé kamínka a dodnes na tu dobu si velmi rád vzpomínám. Jak mě děda zaučoval do řezbářského řemesla a v kamnech praskaly štěpy dřeva. Svého prvního koníka jsem vyřezal v 8 letech. Postupem času jsem z dědou vyřezával různé ozdoby s mysliveckou tématikou, jako jsou třeba podložky pod paroží, které si děda zprvu dával pod svoje trofeje, protože byl vášnivý myslivec a měly jsme s nimi vyzdobený celý průjezd v domku. Léta plynuly a jako správný učedník svého děda jsem se zdokonaloval. Protože jsme měly málo místa, tak jsme z dědou vyřezávaly drobnější věci.

2) Říká se, že jste byl u papeže. Je to pravda?

  • v roce 1988 na pozvání papeže Jana Pavla 2 na jeho letní sídlo Gondolfo kde při osobní audienci papež mimo jiné, při rozhovoru řekl že betlém je jako kniha, že se z něho dá zároveň mnoho vyčíst a naučit a že názorně představuje křesťanství. Zmínil jsem se, že bych chtěl vyřezat betlém v životní velikosti, aby lidé ve skutečné velikosti viděli a zároveň se dokázali představit narození Ježíše, které jsem vyřezal do konce roku 1988. Je třeba si uvědomit, že toto setkání proběhlo rok před sametovou revolucí, o to celý zážitek byl ve mně silnější a po tomto rozhovoru jsem se rozhodl tento betlém v životní velikosti vyřezat. Tak vznikl první československý betlém vyřezaný v životní velikosti.

3) Kdy vznikla galerie?

– Po návratu od papeže jsem začal konat a to tak že jsem sehnal 3 velké kmeny lípy a jako první jsem začal vyřezávat Josefa s Marii.V tu dobu žádná galerie neexistovala a já jsem postupem času své rozhodnutí naplňoval a vytvářel jsem pro svou potěchu tento betlém. Samozřejmě ve své práci jsem se nesoustředil pouze jenom na tento betlém , ale protože jsem se přestěhoval na úpatí Jeseníků do Jiříkova u hradu Sovince v blízkosti Rýmařova, v těchto horách vládl odjakživa Praděd a protože mám zájem o historii, začal jsem podle dobových fotografii a knih, vyřezávat nejprve v té době již neexistující vyřezávaný obraz ,, Pradědova říše“ , který kdysi visel v bývalé kamenné rozhledně na Pradědu. Protože se nacházím ve vstupní bráně v Jeseníků, vyřezal jsem jedenáctimetrového Praděda, vládce hor a spoustu různých plastik a zvířat, více méně pro svou potěchu. V té době ke mně jezdilo spoustu mých přátel a návštěv, kteří mě poradili, abych svou tvorbu vyřezávaných děl proměnil v galerii a zpřístupnil to tak i ostatním lidem. A tak jsem také v roce 2005 učinil. Mě nejvíce těší, že všechny mé nejznámější výtvory jsem vytvořil v době, kdy na galerii jsem ani nepomyslel a vše vzniklo náhodou a neplánovaně.

Pradědova galerie byla otevřena v roce 2005, kterou otevřel prezident Vyclil za účasti předsedy L. Maříka

U Halouzků